“Women without men” in Turkey

Burcu Yakut-Çakar, Kocaeli University[1] and
Şemsa Özar, Boğaziçi University[2]

Divorced, widowed, deserted women, women who left their husbands and women with imprisoned husbands, that is, women whose male partners no longer exist in their daily lives are taking a step into a different context. In Turkey, this context implies not only material deprivation and a struggle for daily living but also the need to cope with stigmatizing and discriminatory social attitudes against women.

Click here to continue


Comments

Loading Facebook Comments ...

2 thoughts on ““Women without men” in Turkey

  1. seda

    Makalenizi beğendim Morrison’un Sula romanını okursanız yazarın ”gender roles ”olayına ve bunun kadının ruhunda yarattığı çatışmaların davranışlarınanasıl yansıdığına ve toplum tarafından nasıl dışlanmasına yol açtığını göreceksiniz.20.yüzyılda yaşadığımız çağın zihniyetine sahip bir kadın varken,Bizim yaşadığımız dönemin Orta çağ İngilteresindeki erkek egemen bir toplumdan farklı görünse de aslında çok ta bir farkı olmadığını göreceksiniz.Aslında makalenizi okuduğumda bunu bir kez daha anladım

    Reply
  2. Guldeniz

    Böyle bir yazının paylaşımına vesile olduğunuz için tebrik ediyorum. Kadın fedakarlığının toplum nazarındaki etkilerini ve biçilen rolün bedellerini ancak bu kadar güzel paylaşabilirsiniz. Yazarların üslubu gerçekten çok etkileyici. Bir kadın olarak sizlerle gurur duydum.

    Reply

Leave a Reply

Your email address will not be published.